Eterinių aliejų aromatai – patiems mažiausiems

Eteriniai aliejai yra puiki priemonė gydomiesiems masažams, įtrynimams, vonioms, atpalaiduojančiai kvapų terapijai. Vieni aliejai ramina nervų sistemą, o kiti stimuliuoja organizmą, pasitarnauja kaip viena iš ligų prevencijos priemonių. Kai kuriuos eterinius aliejus galima naudoti ir kūdikiams.

Kūdikiai ir maži vaikai yra itin jautrūs – aromatai juos veikia stipriau. Geriausi mažiesiems švelnūs eteriniai aliejai. Jie padeda nuslopinti nerimą, pagerinti virškinimą, palengvinti kvėpavimą peršalus, nuramina sudirgusią išsausėjusią odelę.

Odelei, miegui ir susirgus

Kūdikiams ir mažiems vaikams tinka švelnesni, nedirginantys kvėpavimo takų eteriniai aliejai: levandų, ramunėlių, čiobrelių, mandarinų, pušų, paprastųjų krapų.

Reguliarios vonios su eteriniais aliejais yra gera prevencinė priemonė nuo vystyklų bėrimo, nes beveik visi eteriniai aliejai neleidžia vystytis bakterijoms. Pats saugiausias kūdikiams yra levandų aliejus. Jis padeda sumažinti odelės pleiskanojimą, niežėjimą, ramina sudirgusią odą. Levandos padeda atsipalaiduoti, gerina miegą, mišinį su tokiu eteriniu aliejumi galite naudoti masažui.

Sutrikus mažylio miegui, jo kambaryje patariama garinti levandų, bergamočių eterinius aliejus. Kaprizingą, įsiaudrinusį vaiką nuramins vonia su lašeliu levandų aliejaus. Ištirpinkite jį, pavyzdžiui, migdolų aliejuje, supilkite šį mišinį į vandenį ir gerai išmaišykite. Švelnūs aliejų aromatai padės mažyliui atsipalaiduoti.

Mandarinų eterinis aliejus nuramins suirzusį kūdikį, pagerins miegą. Šio aliejaus galite pagarinti kambaryje arba įlašinti į vonią maudydamos mažylį. Atskiestas jis tinka masažams, kai užkietėja viduriukai.

Ramunėlių eterinis aliejus padeda numalšinti skausmą ir uždegimą. Kai dygstant dantukams ar peršalus mažyliui ima skaudėti ausis, skiestu ramunėlių aliejumi švelniai pamasažuokite vietą šalia ausies ir šiek tiek žemiau palei kaklą.

Padeda lengviau kvėpuoti

Eteriniai aliejai padeda sumažinti kūdikio kosulį, palengvina peršalimo ir kitų kvėpavimo takų ligų simptomus. Pakanka užlašinti vieną lašą atitinkamo aliejaus ant paklodės, kad mažylis pakvėpuotų jo garais. Norėdami palengvinti vaiko kosulį ar padėti užmigti, pagarinkite jo kambaryje eterinį aliejų arba jų mišinį.

Levandų eterinis aliejus yra puikus antiseptikas, jis mažina karščiavimą ir skausmą. Jo galima įpilti į vandenį, kuriuo plaunate grindis. Užlašinkite vieną lašelį levandų eterinio aliejaus ant vaiko naktinės pižamos ar marškinėlių, arba šalia lovelės padėkite dubenį karšto vandens, į kurį įlašinkite lašelį levandų aliejaus. Taip pat padeda krūtinės ir nugaros masažas su levandų aliejaus turinčiu mišiniu.

Vaistinių čiobrelių eterinis aliejus puiki antiseptinė priemonė gydant peršalimo ligas. Jis padeda stiprinti imuninę sistemą, lengvina atsikosėjimą, taip pat mažina pilvo pūtimą, gelbsti nuo nemigos, saldus čiobrelių kvapas gerina nuotaiką. Šis aliejus naudingas sergant bronchitu, sinusitu, sloga. Čiobrelių eterinį aliejų galima naudoti kartu su levandų, rozmarinų ir pušų eteriniais aliejais.
Antiseptinių, uždegimą ir skausmą mažinančių, atsikosėjimą skatinančių savybių turi malonaus kvapo pušų eterinis aliejus. Todėl jis yra puikus pagalbininkas sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimu, bronchitu, pneumonija.

Nuo šešių mėnesių galima naudoti eukaliptų eterinį aliejų, kuris naudingas peršalusiam, kosėjančiam ir sloguojančiam vaikui. Šis aliejus tinka kojų vonelėms, įtrynimams ir inhaliacijoms.

Masažai su eterinių aliejų turinčiais kremais

Tiek kūdikiams, tiek paūgėjusiems vaikams labai patinka masažas. Mamai nereikia jo specialiai mokytis, ji sumažina vaiko skausmą švelniai glostydama, nors galima pasidomėti ir patarimais, kaip geriausia tai padaryti. Nuo pat gimimo kiekviena mama liečia savo kūdikį – maudydama, keisdama sauskelnes, rengdama, maitindama ir pan. Šiuos prisilietimus ji lengvai gali paversti švelniu masažu su ištirpintu eteriniu aliejumi. Masažas gali būti atliekamas, pavyzdžiui, kaip maudynių ir miego ritualo dalis.

Švelnus pilvuko masažas palengvins diskomfortą dieglių kamuojamam kūdikiui. Įlašinkite 2 lašus ramunėlių ar levandų eterinio aliejaus į arbatinį šaukštelį migdolų, avokadų ar kito švelnaus aliejaus (galite šiek tiek pašildyti), sudrėkinkite rankas šiuo mišiniu ir švelniais sukamaisiais judesiais glostykite pilvuką pagal laikrodžio rodyklę maždaug penkias minutes. Jei šis masažas nepadeda, vaiką paguldykite ant pilvo išilgai savo kelių ir švelniai pamasažuokite apatinę nugaros dalį.

Masažuojant su eteriniu aliejumi, jis veikia ir per odą, ir kvėpavimo takus. Eterinių aliejų mišiniai, įtrinti į plolytę kūdikio odelę, lengvai įsigeria, todėl labai svarbi tinkama jų sudėtis ir kiekiai. Saugiai atlikti šias procedūras patiems mažiausiems galima su specialiu kremu, kuriame yra tinkami eterinių aliejų kiekiai pagal specialistų rekomendacijas.

Kosėjančio ir sloguojančio mažylio padukus, nugarytę ir krūtinę įtrinkite prieš naktį kremu, kurio sudėtyje yra, pavyzdžiui, levandų, pušų, čiobrelių aliejaus.

Tokiuose kremuose yra ir odelę minkštinančių aliejų, pavyzdžiui, avokado, alyvuogių, taigi jie dar ir puikiai tinka dažnai prausiamos ir dėl to sausėjančios kūdikių odelės priežiūrai – ją drėkina ir ramina. Toks kremas pagelbės pažeistai odelei, numalšins skausmą, padės sugyti mažoms žaizdelėms.

Svarbu tinkamai naudoti

Eterinius aliejus geriausia garinti elektriniame garintuve, galima ir aromatinėje lempoje. Jie išvalys namų orą, neleis jame daugintis virusams ir padės apsisaugoti nuo infekcijų. Nepamirškite, kad grynas eterinis aliejus netirpsta vandenyje. Lašinti jį į vonią reikia atskiestą – tam tinka pienas (užtenka pusės stiklinės), augalinis aliejus (šaukštas) arba užlašinkite ant šaukštelio valgomosios druskos.

0–3 mėn. kūdikiui užtenka vieno lašelio eterinio aliejaus, 3–6 mėn. – 1–2, nuo 6–12 mėn. galimas kiekis 2–3 lašeliai, o 1–3 metų vaikučiui – 2–4 lašeliai.

Grynais eteriniais aliejais odos tepti negalima, nes ją pažeisite. Vienintelis atvejis, kai tai galima padaryti, – levandų aliejumi patepti nudegintą odos vietą, kad išvengtumėte pūslių.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook